Králíci se, stejně jako ostatní hlodavci, neznámého důvodu často mylně považují za nenáročná zvířata, která nevyžadují zvláštní péči. Jejich majitelé pak v důsledku zanedbávají i základní věci, jako je správná klec nebo krmivo, což vede ke zdravotním problémům a zkracování života jedince.
Podívejme se na 11 nejčastějších chyb, kterých se při chovu králíka můžete dopustit:
Chyba 1: Příliš malá, nevhodná klec a nepřetržitý pobyt v kleci.
Králíci se musí chovat buď ve voliéře a mít minimálně 8 hodin pohybu denně (klec by měla být alespoň 120 cm dlouhá), nebo ve volném výběhu. Klec musí být dostatečně vysoká, aby se králík mohl postavit na zadní tlapky. Klec musí mít na boku výstupní otvor, aby se zvíře mohlo bez problémů dostat ven. Pokud majitel musí zvíře pokaždé z klece vyndat sám, působí králíkovi zbytečný stres. Drátěná dvířka klece nejsou dobrá volba, jelikož se králík může zaseknout mezi dráty a poranit si tlapku.
Chyba 2: Kluzká podlaha v kleci nebo v místnosti, kde se králík pohybuje.
Králíci nemají na tlapkách polštářky, pouze srst. Proto je pro ně každý hladký povrch kluzký. Trvalý pohyb na takovém povrchu může vést k problémům s klouby, podvrtnutí, pododermatitidě atd. Pokud chováte králíka ve voliéře, zdrsněte kluzkou podlahu smirkovým papírem nebo ji poškrábat nožem. Pokud vám doma králík hopká po laminátové podlaze, parketách nebo podobných površích, nezapomeňte je přikrýt kobercem nebo jinou podložkou.
Chyba 3: Výstelka do klece: Použití granulí, novin, papíru nebo pilin
Tlapky králíků jsou v neustálém kontaktu s jeho výkaly, což může vést k pododermatitidě (mozoly na patách). Papír a noviny nemohou absorbovat veškerou moč. Tiskařská barva je toxická a může vést k otravě. Piliny a jemný dřevěný prach zase mohou u králíka vyvolat alergii.
Chyba 4: Mřížková podlaha v kleci.
Je pro tlapky králíků nebezpečná. Mřížka může vyvolat pododermatitidu (v důsledku nepřirozené polohy tlapky a neustálého tření o mřížku). Pokud králík uvízne tlapkou v mřížce, začne panikařit a dochází k poranění končetiny.
Chyba 5: Krmení výlučně směsí obilovin.
Neustálé krmení obilnými směsmi může vést k různým zdravotním problémům od chronického průjmu nebo zácpy až po obezitu vnitřních orgánů. Sekundární potíže – problémy se zuby.
Chyba 6: Téměř žádné seno.
Králík musí mít neustále k dispozici čerstvé, nekontaminované seno, protože na něm závisí správné trávení a zdraví zubů.
Chyba 7: Napáječka místo misky na vodu.
Napáječky se velmi rychle špiní a množí se v nich bakterie a snadno se poškozují, což králíkům omezuje přístup k vodě, což může vést k zácpě. Je lepší použít misku na vodu. Vodu v misce je třeba měnit každý den, v horkém počasí dvakrát denně.
Chyba 8: Minerální nebo solné kameny na broušení zubů.
Obsahují obrovskou dávku minerálů, jejichž nadbytek je pro zvířecí tělo škodlivý. Minerální a solné kameny králičí zuby neobrušují, naopak, díky tvrdosti jim mohou deformovat řezáky.
Chyba 9: Nedodržování pravidelných veterinárních prohlídek.
Králík sice není kočka nebo pes, ale určitě potřebuje pravidelné prohlídky u veterináře. Nejlepší je kontaktovat lékaře se specializací na hlodavce nebo konkrétně na králíky. Zásadní je preventivní péče proti otravám a virovým onemocněním a podpora imunitního systému zvířete. S tím vám pomůže veterinární přípravek EnteroZOO. Pokud králík nevykazuje žádné známky nemoci a dalších neduhů, stačí EnteroZOO přimíchat do misky s krmivem nebo s vodou jednou během týdne.
Chyba 10: Samota králíka.
Králíci jsou společenská zvířata a samotu špatně snáší. Pokud ale neplánujete chov, musíte nechat párová zvířata předem vykastrovat. Důležitá poznámka: klec pro dva králíky musí být velmi prostorná a vyžaduje přepážku, jinak hrozí, že se budou navzájem prát a ublíží si.
Chyba 11: Absence domku.
Králík se potřebuje někam schovat – jde o jeho přirozený instinkt. Pokud takové místo nemá, může se u něj rozvinout bojácnost a nedůvěřivost. Neustálý stres má negativní vliv na organismus a způsobuje různá onemocnění, včetně chronických.